Dr hab. Adam Kanigowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał prestiżową Nagrodę Europejskiego Towarzystwa Matematycznego. W gronie laureatów znalazł się także dr Jacek Jendrej z francuskiego Centre National de la Recherche Scientifique.
Nagroda European Mathematical Society została ustanowiona w 1992 roku. Wręczana jest co cztery lata maksymalnie dziesięciu badaczom, którzy nie ukończyli 35 lat i posiadają obywatelstwo europejskie lub pracują w Europie, w uznaniu ich doskonałego wkładu w badania naukowe w matematyce. Uroczystość odbywa się za każdym razem podczas Europejskiego Kongresu Matematycznego. To drugie co do wielkości wydarzenie matematyczne na świecie. W hiszpańskiej Sewilli trwa właśnie dziewiąta edycja imprezy.
Wśród tegorocznych laureatów znalazł się dr hab. Adam Kanigowski z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego badania skupiają się wokół układów dynamicznych i teorii ergodycznej oraz interakcji tych dziedzin z teorią liczb, geometrią i teorią prawdopodobieństwa. W orbicie jego zainteresowań są: losowość i chaos w gładkich układach dynamicznych, problemy klasyfikacyjne w abstrakcyjnej teorii ergodycznej oraz niestandardowe twierdzenia ergodyczne, które znajdują zastosowanie w teorii liczb. Z powodzeniem pracował nad kilkoma fundamentalnymi problemami otwartymi, takimi jak problem Rokhlina, hipoteza Sarnaka, hipoteza Katoka czy też problem Ratner. W badaniach nad tymi zagadnieniami uzyskał szereg przełomowych rezultatów.
W 2015 roku uzyskał stopień doktora w Instytucie Matematycznym PAN. Następnie odbył staż podoktorski na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii. W 2022 roku został doktorem habilitowanym. Od 2018 roku jest zatrudniony na Uniwersytecie w Marylandzie, gdzie od lipca br. pracuje na stanowisku full professor. Z Uniwersytetem Jagiellońskim jest związany zawodowo od 2022 roku. Obecnie pełni funkcję kierownika projektu flagowego Central European Mathematical Research Lab, realizowanego w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza”. Organizuje także m.in. międzynarodowe warsztaty Dynamics and Number Theory czy Maryland Dynamics Workshop oraz konferencję RIT (Research Interaction Teams) in Dynamics.
Jest laureatem konkursów amerykańskiej agencji National Science Foundation, Nagrody Instytutu Matematycznego PAN za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie matematyki, Międzynarodowej Nagrody Banacha za pracę doktorską w naukach matematycznych i Nagrody im. Kazimierza Kuratowskiego dla matematyków poniżej 30. roku życia.
Dr hab. Adam Kanigowski nie jest jedynym Polakiem, który otrzymał w tym roku Nagrodę European Mathematical Society. Trafiła ona też w ręce dr. Jacka Jendreja, absolwenta Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie związanego z Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) oraz ze stowarzyszonym z tym ośrodkiem laboratorium LAGA (Laboratoire Analyse, Géométrie et Applications) w Université Sorbonne Paris Nord.
W orbicie jego zainteresowań naukowych znajduje się dynamika nieliniowych równań różniczkowych cząstkowych. Skupia się na asymptotycznych zachowaniach solitonów i multi-solitonów w równaniach falowych i zależnych od czasu równaniach Schrödingera z nieliniowymi składnikami o wykładnikach krytycznych. W zaawansowanych konstrukcjach stosuje szereg technik z teorii nieliniowych równań ewolucyjnych, wykorzystując własności aproksymacyjne, strukturę wariacyjną badanych zagadnień, a także oszacowania energetyczne. Istotną rolę w uzyskiwanych przez niego wynikach odgrywa nietrywialne wykorzystanie metod topologicznych z zakresu teorii punktów stałych.
Doktorat obronił w 2016 roku na École Polytechnique, na stażu podoktorskim przebywał na University of Chicago, od 2017 roku pracuje w CNRS. Trzy lata temu otrzymał Nagrodę im. J.P. Schaudera dla młodych matematyków przyznawaną przez działające w Toruniu Uniwersyteckie Centrum Badań Nieliniowych. W ub.r. dostał z kolei ERC Starting Grant na realizację projektu „Interacting Solitary Waves in Nonlinear Wave Equations”.
W gronie dotychczasowych osiemdziesięciu laureatów są także m.in. prof. Agata Smoktunowicz z Uniwersytetu Edynburskiego i prof. Tomasz Łuczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W sumie aż 15 zdobywców Nagrody EMS otrzymało później Medal Fieldsa – najwyższe wyróżnienie w matematyce.
MK, źródło: UJ