Szkoły wyższe

Kolejna grupa studentów UwB zdobędzie cenne kwalifikacje w ramach projektu „Kuźnie Kompetencji”

Opublikowano: 2018-12-04

forum akademickie

Ruszyła rekrutacja w kolejnej turze projektu „Kuźnie Kompetencji studentów Uniwersytetu w Białymstoku”. Uczelnia przygotowała swoim studentom wysokiej klasy certyfikowane szkolenia i warsztaty. Żacy będą też realizować prace projektowe pod okiem pracodawców. Udział w projekcie jest bezpłatny – na jego realizację uniwersytet zdobył dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– W mojej ocenie szczególnie wartościowe były zajęcia realizowane u pracodawców – relacjonuje Justyna Bauer, studentka pedagogiki na UwB, która wzięła udział w pierwszej turze projektu. – Razem z czterema innymi studentami z mojego wydziału odbywaliśmy je w przedszkolu montessoriańskim w Białymstoku. Znaliśmy tę metodę z zajęć na studiach, ale były to tylko podstawowe informacje. Dzięki udziałowi w projekcie mogliśmy przyjrzeć się z bliska, jak system opracowany przez Marię Montessori wykorzystuje się w pracy z dziećmi. Pisaliśmy też scenariusze takich zajęć. Przekonałam się, że to fantastyczna metoda i jeśli będę miała okazję zastosować ją w przyszłości w pracy z najmłodszymi, na pewno to zrobię.

Zdaniem Anety Garlickiej, studentki kryminologii, bardzo przydatne były zajęcia rozwijające kompetencje miękkie – z efektywnej komunikacji i negocjacji, zarządzania projektami czy z zakresu design thinking.

– W ramach projektu mieliśmy kurs językowy i zdaliśmy egzamin TELC. Uczestniczyłam także w pracach projektowych: miałam szansę poznać od kuchni zawód detektywa i sprawdzić swoje predyspozycje, m.in. poprzez udział w obserwacjach czy przeprowadzenie wywiadu. Projekt idealnie nadaje się dla osób, które nie są pewne swojej zawodowej przyszłości i chcą poszerzyć horyzonty – dodaje Aneta Garlicka.

Rekrutacja na tegoroczne zajęcia potrwa do 7 grudnia. Zapisy odbywają się za pośrednictwem ankiety elektronicznej, dostępnej na stronie projektu pod adresem http://www.kuznia.uwb.edu.pl/. Tam też można znaleźć szczegółowe informacje o zasadach uczestnictwa w projekcie i zajęciach oferowanych studentom poszczególnych wydziałów.

– Chcemy zapewnić naszym absolwentom jak najlepszy start na rynku pracy – mówi dr hab. Mariusz Popławski, prof. UwB, prorektor ds. rozwoju i współpracy międzynarodowej UwB. – To dlatego w projekcie mogą wziąć udział studenci, którzy w tym roku kończą u nas studia licencjackie bądź magisterskie. Im takie wsparcie jest szczególnie potrzebne.

Projekt potrwa w sumie 3 lata. Łącznie może w nim wziąć udział ok. 1200 żaków z siedmiu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Na realizację projektu uczelnia dostała ponad 6 mln zł z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Katarzyna Dziedzik


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie