Szkoły wyższe

Ogromne zainteresowanie studenckimi wyjazdami w ramach Erasmus+

Opublikowano: 26.07.2017

forum akademickie
Łukasz Łabieniec z prof. Dimitriosem Apostolopoulosem na tle urządzenia gamma kamera SPECT/CT (arch. Łukasza Łabieńca)

Wyjazdy w ramach programu Erasmus+ planowane w roku akademickim 2017/2018 cieszą się wśród studentów Uniwersytetu w Białymstoku wyjątkowo dużą popularnością. Zainteresowanych wyjazdami na studia było blisko 180 osób – to trzykrotnie więcej niż przed rokiem. Przyznane przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ fundusze pozwolą uczelni na zrealizowanie 125 wyjazdów. Aby umożliwić udział w mobilności również jak największej liczbie osób z listy rezerwowej, Uniwersytet w Białymstoku będzie wnioskował do agencji o dodatkowe fundusze.

Większe zainteresowanie wymianą bardzo cieszy władze uczelni.

– W poprzednich latach liczba wyjeżdżających stopniowo malała. W bieżącym roku akademickim z takiej możliwości skorzystało tylko 60 naszych studentów – mówi dr hab. Mariusz Popławski, prof. UwB, prorektor ds. rozwoju i współpracy międzynarodowej. – Postanowiliśmy więc intensywniej promować tę formę umiędzynarodowienia. W zachęcanie do udziału w programie Erasmus+ mocno zaangażowali się koordynatorzy, ogólnouczelniany oraz wydziałowi, a także Dział Współpracy Międzynarodowej. Zorganizowaliśmy wiele spotkań informacyjnych, oferujemy chętnym na wyjazdy wsparcie na każdym etapie. Cieszę się, że to przyniosło efekty.

Żacy z UwB mogą w ramach programu Erasmus+ wyjeżdżać nie tylko na studia, ale także na praktyki. Z takiej możliwości korzysta ok. 30-50 studentów rocznie. Jedną z takich osób jest Łukasz Łabieniec – student fizyki medycznej na UwB. Od pół roku przebywa na wymianie w Grecji.
– Na początku nie mogłem się zdecydować na ten wyjazd. Nie byłem pewny czy podołam językowo, czy poradzę sobie sam w podróży, czy uda mi się znaleźć zakwaterowanie no i czy zaadaptuję się do nowego otoczenia i ludzi – wspomina Łukasz. – Procedura rozpoczęła się jak zawsze od formalności i rozmowy wstępnej. Okazało się, że na każdym etapie otoczony byłem życzliwymi i chętnymi do pomocy ludźmi. Udało mi się znaleźć zakwaterowanie, kupić bilet i tak z dnia na dzień znalazłem się w innym kraju. Wybrałem Grecję – nie ze względu na klimat i piękne widoki, ale na rodzaj badań prowadzonym w jednym z tamtejszych szpitali. Moim miejscem docelowym był Zakład Medycyny Nuklearnej w General University Hospital of Patras. Przed wyjazdem miałem zaplanowany jeden projekt naukowy do zrealizowania. Bardzo szybko odnalazłem się w nowej rzeczywistości i wkrótce uczestniczyłem już w trzech projektach.

Jeden z nich dotyczy badań serca z wykorzystaniem technologii SPECT (ang. single-photon emission computed tomography).

– W tej procedurze klinicznej, po podaniu pacjentowi izotopu promieniotwórczego, za pomocą tomografii komputerowej połączonej z rejestracją rozpadów izotopu otrzymuje się obrazowanie serca z uwzględnieniem obszarów zmienionych chorobowo – wyjaśnia Łukasz Łabieniec. – Udział w takich badaniach do dla mnie świetna okazja, by wiedzę zdobytą na studiach wykorzystać w praktyce, a przy okazji nawiązać ciekawe, międzynarodowe kontakty.

Młody fizyk przyznaje, że wyjazd z Erasmus+ to nie tylko nauka.

– Jest też oczywiście życie towarzyskie, poznałem mnóstwo rówieśników. Za stypendium spokojnie można przeżyć, co czyni z wyjazdu nie tylko świetną okazję do nauki, ale i daje możliwości poznawania obcego kraju i jego kultury. Polecam Erasmusa wszystkim niezdecydowanym!

Uniwersytet w Białymstoku ma aktualnie podpisane umowy bilateralne ze 157 uczelniami partnerskimi. Studenci najchętniej wybierają wyjazdy do takich krajów, jak Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Chorwacja czy Słowenia.

Katarzyna Dziedzik


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie