Szkoły wyższe

Projekt nowej siedziby biblioteki  Uniwersytetu w Białymstoku

Opublikowano: 09.06.2017

forum akademickie

Jest już znany projekt architektoniczny nowego gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej UwB – budynek powstanie na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, czytelnicy będą mogli z niego korzystać od roku akademickiego 2020/2021.

– Gdy pod koniec 2014 r. sprzedawaliśmy poprzednią siedzibę biblioteki wraz z budynkiem rektoratu, mieliśmy jasny plan dalszej rozbudowy  kampusu, zagospodarowania terenu, który tu mamy – mówił podczas spotkania dr hab. Robert Ciborowski, prof. UwB, rektor uczelni. – Mam nadzieję, że biblioteka to będzie początek realizacji tych zamierzeń.

Nowa siedziba Biblioteki Uniwersyteckiej będzie miała  3250 m2 powierzchni całkowitej netto i ma pomieścić nawet 12 000 metrów bieżących półek na woluminy. Na parterze gmachu, rozrysowanego na planie pięciokąta, znajdzie się magazyn książek, w którym na kompaktowych regałach można będzie pomieścić nawet 500 000 woluminów. Oprócz niego – magazyn zbiorów specjalnych i pracownie zajmujące się segregowaniem, opracowywaniem i udostępnianiem zbiorów. Piętro budynku zajmą m.in. sale  szkoleniowe oraz dwukondygnacyjna czytelnia z antresolą, z której będzie mogło jednocześnie korzystać ok. 150 osób.

– Projektując obiekt chcieliśmy z jednej strony wpisać się w architekturę już istniejących budynków, z drugiej – stworzyć przestrzeń dla biblioteki nowoczesnej, biblioteki przyszłości. Zaprojektowany budynek koresponduje swoją formą z otoczeniem, ale jednocześnie w jego wnętrzu pojawia się zupełnie nowy element – potężne atrium, które zapewni użytkownikom przestrzeń do wspólnej pracy, relaksu, organizowania prelekcji, pokazów czy wystaw – wyjaśniała Inga Rolek, architekta z pracowni DEMIURG odpowiedzialnej za projekt.

Projekt oparty został za koncepcji funkcjonalno-użytkowej opracowanej przez zespół pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej. Uwzględnia obecne potrzeby jednostki, ale też kierunek, w jakim będzie się ona rozwijać.

– Mamy do czynienia z biblioteką hybrydową, która dysponuje zarówno zasobem tradycyjnym, jak i cyfrowym. Proces digitalizacji postępuje i przewidujemy, że coraz więcej czytelników będzie korzystać właśnie z takiej formy udostępniania zasobów bibliotek. Opracowany projekt uwzględnia tę tendencję – tłumaczyła Halina Brzezińska-Stec, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej.

Bardzo charakterystycznym elementem budynku jest jego elewacja frontowa – znajdują się na niej geometryczne wzory, rozrastające się ku górze, na kształt drzew. Jest to nawiązanie do sąsiednich fasad wokół Placu Słonecznego, utworzonych z refleksyjnych paneli, odbijających zadrzewione otoczenie.

– Jesteśmy po wyborze koncepcji architektonicznej, do końca roku powinien powstać pełny projekt budowlany oraz wykonawczy budynku. Wtedy będziemy mogli rozpocząć procedury związane z wyłonieniem wykonawcy – poinformował kanclerz uczelni, Tomasz Zalewski.

Katarzyna Dziedzik


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie