Szkoły wyższe

Rozmowy o mózgu i sztucznej inteligencji na UwB

Opublikowano: 2017-03-27

forum akademickie

Czy w pełni wykorzystujemy potencjał naszego mózgu? Jak można go stymulować? W czym może nam pomóc sztuczny mózg? Czy komputery są kreatywne? Odpowiedzi będą szukać uczestnicy spotkań, jakie 30 marca (czwartek) odbędą się na Uniwersytecie w Białymstoku w ramach Tygodnia Mózgu oraz III edycji Kreatywnych Rozmów o Nauce (KRON).

Wydarzenia w ramach tygodnia mózgu organizowane są na całym świecie od 20 lat, w marcu. Brain Awarness Week to swoiste święto popularyzujące wiedzę o mózgu i jego działaniu. Uczestnicy spotkań, prelekcji czy pokazów mają okazję zapoznać się z najnowszymi badaniami na ten temat.

Organizatorzy Tygodnia Mózgu w Białymstoku zapraszają na Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Świerkowej 20, gdzie o 10.30 rozpocznie się seria ciekawych wykładów z udziałem wybitnych naukowców. Prof. Włodzisław Duch z Laboratorium Neurokognitywnego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu opowie o neuronaukach. Prof. Małgorzata Kossut z Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk wyjaśni czym jest engram, czyli ślad pamięciowy. Prof. Zenon Mariak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będzie mówił o głębokiej stymulacji mózgu. Tematem wykładu dr. Wojciecha Glaca z Uniwersytetu Gdańskiego będzie natomiast mózg przestępcy. Na koniec zaplanowany jest pokaz aktywności mózgu z wykorzystaniem metody neurofeedback przygotowany przez dr. Piotra Sobańca z Podlaskiego Centrum Neurofizjologii – Neuromaster.

I Tydzień Mózgu w Białymstoku został przygotowany przez Instytut Socjologii i Kognitywistyki Uniwersytetu w Białymstoku we współpracy z zespołem Kreatywnych Rozmów o Nauce. III edycja KRON rozpocznie się o 17.00, także w auli przy Świerkowej.

Kreatywne Rozmowy o Nauce to projekt popularyzujący naukę, zainicjowany w lutym ubiegłego roku przez studentów i doktorantów na Uniwersytecie w Białymstoku. Podczas naukowego show zadanie prelegentów polega na tym, by w ciągu 20 minut w ciekawy, często widowiskowy sposób wprowadzić publiczność w zagadnienie, które w szczególny sposób ich fascynuje i inspiruje do prowadzenia badań naukowych czy biznesu. W drugiej części spotkania goście odpowiadają na pytania publiczności.

Trzecia odsłona KRON poświęcona będzie funkcjonowaniu ludzkiego mózgu i algorytmom jego działania, programowanym w postaci sztucznej inteligencji. Swoje prezentacje przedstawią prof. Włodzisław Duch (o kreatywności komputerów), prof. Zenon Mariak (o mózgu nadwymiarowym), a ponadto prof. Kazimierz Trzęsicki z Uniwersytetu w Białymstoku (porówna mózg i komputer) oraz Petros Psyllos z Politechniki w Białymstoku (o sztucznym mózgu i jego praktycznym wykorzystaniu).

Oba wydarzenia zostały objęte patronatem honorowym przez Jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu w Białymstoku, Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. Patroni medialni to Kurier Poranny oraz Polskie Radio Białystok.

Szczegóły dotyczące obydwu wydarzeń na stronie www.uwb.edu.pl oraz na fejsbuku https://www.facebook.com/search/top/?q=trzecie%20kreatywne%20rozmowy%20o%20nauce.


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie