Prof. Marta Kolanowska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego została laureatką Nagrody im. Otto Wichterle przyznawanej przez Czeską Akademię Nauk. Wyróżnienia wręczane są młodym badaczom za ich znaczący wkład w rozwój nauki.
Nagrody wręczono po raz dziewiętnasty. Wśród wyróżnionych znalazła się dr hab. Marta Kolanowska, prof. UŁ. Badaczka z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska opisała ponad 275 nieznanych wcześniej gatunków orchidei oraz wprowadziła metody modelowania nisz ekologicznych do badań biogeograficznych storczyków. Jej kandydatura została zgłoszona przez Global Change Research Institute.
Prof. Kolanowska badała storczyki najpierw w Polsce, zaś po otrzymaniu nagrody w konkursie organizowanym przez Ambasadę Kolumbii – w Parku Narodowym El Cocuy. Jest cenioną specjalistką z zakresu analizy bioróżnorodności obszarów tropikalnych.
– Informacja o przyznaniu nagrody była dla mnie sporym zaskoczeniem, ponieważ badania związane z poznawaniem bioróżnorodności obszarów tropikalnych nie cieszą się dużą popularnością. To dla mnie ogromne wyróżnienie, ale również motywacja do zintensyfikowania prac nad taksonomią i biogeografią orchidei, które należą do najbardziej zagrożonych roślin na świecie – zaznacza laureatka.
Jury konkursu doceniło nie tylko dorobek naukowy biolożki, ale również podjęte przez nią działania na rzecz ochrony ekosystemów tropikalnych. Badaczka zaangażowała się w ochronę tropikalnych ekosystemów wraz z fundacją Biodiversitatis, której jest współinicjatorką i jedną z założycielek. Najważniejszym celem fundacji jest stworzenie pierwszej polskiej stacji badawczej w Ameryce Południowej. Rezerwat ma zajmować około 30 hektarów. Stacja będzie zlokalizowana po wschodniej stronie Andów, w rejonie górskim, około 30 km w linii prostej od Puszczy Amazońskiej. W fundacji zasiadają naukowcy z Polski, Czech, Francji i Ekwadoru. Wśród badaczy zaangażowanych w prace fundacji jest wielu naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego – specjaliści z zakresu zoologii, botaniki, briologii i mykologii.
źródło: UŁ