Aktualności
Sprawy nauki
21 Grudnia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2022-12-21

Oświadczenie Zespołu Identyfikującego członków Rady NCN

Rada w nadanym jej obecnie kształcie będzie miała ogromny problem z utrzymaniem wysokich standardów Narodowego Centrum Nauki i w wypełnianiu swej misji – piszą członkowie Zespołu Identyfikującego po decyzji ministra edukacji i nauki o powołaniu 12 nowych osób do Rady NCN.

Od 15 grudnia Rada Narodowego Centrum Nauki ma nowy skład. Do 12 jej członków, którym kadencja kończy się w 2024 roku, dołączyło 12 naukowców powołanych kilka dni temu przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Kandydatów do Rady wskazuje, zgodnie z ustawą o NCN, specjalnie do tego celu stworzony Zespół Identyfikujący. Musi to zrobić nie później niż 2 miesiące przed upływem kadencji połowy składu Rady – ta skończyła się 14 grudnia 2022 roku. Listę z kandydaturami przekazano szefowi resortu 14 października. Widniały na niej 24 nazwiska.

Minister winien był nominować na nowych członków Rady 12 z tych osób. Nominował tylko jedną, ignorując 23 pozostałe kandydatury. Odrzuceni kandydaci i kandydatki ze wskazanej przez nas listy reprezentowali, naszym zdaniem, najwyższy poziom naukowy ze zgłoszonych kandydatur; troje z nich to laureaci grantów ERC. Pozostałych 11 członków zostało nominowanych przez Ministra w oparciu o listę przygotowaną przez zespół identyfikujący w nowym składzie – piszą w specjalnym oświadczeniu członkowie Zespołu Identyfikującego.

Jak podkreślają, wybór zasiadających w Radzie powinien zapewniać zrównoważoną reprezentację różnych dziedzin nauki. Tymczasem, wyliczają, w nowym składzie zasiądzie 11 osób z obszaru nauk humanistycznych i społecznych, 8 z obszaru nauk o życiu i tylko 5 z nauk ścisłych i technicznych.

Nie będzie w niej żadnego fizyka (poza astrofizykiem) i tylko jeden chemik o dość wąskiej specjalizacji (elektrochemia), ale też żadnego socjologa czy ekonomisty. Będzie za to aż dwóch teologów i trzech prawników – podkreślają w oświadczeniu.

Przypominają jednocześnie, że jednym z głównych zadań Rady NCN jest wyznaczanie ekspertów oceniających wnioski o finansowanie zgłoszonych w poszczególnych panelach dyscyplinowych. „Kto w takim razie będzie wyznaczał ekspertów, na przykład z fizyki czy ekonomii?” – pytają.

To, naszym zdaniem, zagrożenie dla przyszłego funkcjonowania NCN (…) Rada w nadanym jej obecnie kształcie będzie miała ogromny problem z utrzymaniem wysokich standardów Narodowego Centrum Nauki i w wypełnianiu swej misji – podsumowują.

Pod listem podpisali się profesorowie: Mirosława El Fray, Magda Konarska, Natalia Letki i Andrzej Jajszczyk (przewodniczący Zespołu Identyfikującego).

MK, źródło: Facebook/Natalia Letki

Stanowisko Zespołu Identyfikującego

 

Dyskusja (2 komentarze)
  • ~Aleksander Madyda 31.12.2022 13:40

    He, he, a w podtekście stanowisko prezesa NCN.

  • ~akademik 22.12.2022 10:31

    Nowa jakość nauki !