Uchwałą Sejmu Ignacy Łukasiewicz, polski farmaceuta, wynalazca i pionier przemysłu naftowego, został patronem roku 2022. W promocję inicjatywy zaangażowała się Politechnika Rzeszowska, której patronem jest „polski król nafty”.
Za uchwałą opowiedziało się 439 posłów, przeciw był jeden, nikt nie wstrzymał się od głosu. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, oddając hołd tej wybitnej postaci, w uznaniu zasług na polach rozwoju światowej gospodarki, zaangażowania niepodległościowego oraz troski o współobywateli ustanawia rok 2022, w 200-lecie Jego urodzin, Rokiem Ignacego Łukasiewicza” – czytamy w uchwale. W przyszłym roku przypada również 140. rocznica śmierci Łukasiewicza.
Urodził się w Zadusznikach, w rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych. Po śmierci ojca, uczestnika powstania kościuszkowskiego, ze względu na ciężką sytuację finansową rodziny musiał porzucić naukę w Gimnazjum w Rzeszowie i rozpoczął pracę jako pomocnik aptekarski. Zajęcie to wywarło decydujący wpływ na jego przyszłe losy. Zdobytą wiedzę i umiejętności rozwinął w trakcie studiów farmaceutycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Wiedniu. Po studiach wrócił do pracy w lwowskiej aptece Mikolascha, w której laboratorium, wspólnie z Janem Zehem, przeprowadził rafinację ropy naftowej, otrzymując naftę. Skonstruowana przez Łukasiewicza pierwsza lampa naftowa stanęła w oknie lwowskiej apteki, a datę 31 lipca 1853 r., kiedy w trakcie operacji w szpitalu na Łyczakowie po raz pierwszy wykorzystano oświetlenie naftowe w praktyce, uważa się za dzień narodzin przemysłu naftowego. Z inicjatywy Łukasiewicza w 1954 roku powstawała pierwsza kopalnia ropy naftowej w Bóbrce, a w 1857 roku w Klęczanach – pierwsza na świecie rafineria.
Ogromny sukces naukowy i biznesowy szedł w parze z wielkim oddaniem ojczyźnie. Wspierał finansowo powstanie styczniowe, a po jego upadku udzielał schronienia i dawał pracę jego uczestnikom. Przez całe życie pomagał finansowo ruchom narodowo-wyzwoleńczym. W uznaniu jego wielkich zasług dla narodu polskiego, pod koniec życia został wybrany posłem do Sejmu Galicyjskiego.
Łukasiewicz wyprzedzał swoją epokę nie tylko na polu nauki, lecz także w działalności społecznej. Wprowadził nowoczesny system ubezpieczenia społecznego robotników (Kasę Bracką), zakładał kasy gminne udzielające niskooprocentowanych pożyczek, propagował sadzenie drzew owocowych, inicjował budowę szpitali, szkół, kościołów, dróg i mostów, osobiście finansując wiele z nich. Stał na czele Krajowego Towarzystwa Naftowego.
W promocję inicjatywy ustanowienia roku 2022 rokiem Łukasiewicza aktywnie włączyła się Politechnika Rzeszowska, której patronem jest właśnie „polski król nafty”.
Zależy nam, aby uczcić i uhonorować naszego patrona Ignacego Łukasiewicza, który był nie tylko wybitnym naukowcem, ale także działaczem niepodległościowym i społecznikiem – mówił w lutym rektor prof. Piotr Koszelnik.
Władze uczelni chcą też wspólnie z samorządem województwa wystąpić do Polskiego Komitetu ds. UNESCO o honorowy patronat nad przyszłorocznymi obchodami.
W ramach obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza rozważana jest realizacja wielu inicjatyw, w tym m.in. produkcja pełnometrażowego filmu realizowanego przez Podkarpacką Komisję Filmową, opracowanie gry komputerowej we współpracy z firmą G2A czy komiksu o wybitnym wynalazcy. Są też propozycje organizacji wydarzeń związanych z wynalazcą, w tym wędrująca wystawa lamp naftowych, ogólnopolski zlot szkół im. I. Łukasiewicza, zorganizowanie pochodu z lampami naftowymi ulicą Łukasiewicza w Rzeszowie. Warto dodać, że w podrzeszowskiej Jasionce w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego powstaje Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”.
MK, źródło: www.sejm.gov.pl, PRz