Zaproszeni przez Narodowe Centrum Nauki przedstawiciele środowiska naukowego z kilku ośrodków wezmą udział w organizowanym we wtorek w Krakowie spotkaniu, mającym na celu wymianę opinii i wypracowanie rozwiązań, które sprawią, że agencja będzie jeszcze lepiej odpowiadała na potrzeby badaczy. NCN nie ujawnia nazwisk zaproszonych gości.
Inicjatywa nie jest nowa. Krakowskie spotkania władz agencji ze środowiskiem naukowym zainaugurowano w 2017 roku. Zarówno to pierwsze, jak i kolejne, dwa lata później, określano roboczo mianem „okrągłego stołu”. W ich trakcie dyskutowano nad usprawnieniem współpracy między NCN a naukowcami. Chodziło o zidentyfikowanie obszarów, w których ze względu na obowiązujące przepisy prawa albo przyjętą przez Centrum politykę, istnieją wymagania niepotrzebnie utrudniające lub wydłużające postępowanie. Uważnie przyglądano się zwłaszcza tym zapisom regulaminów, procedur i umów, które powodowały konieczność podjęcia nadmiarowych działań administracyjnych przez samych naukowców lub jednostki naukowe. Rozmawiano m.in. nad zmianami w zakresie konstrukcji wniosków oraz procesu ich oceny, oferty konkursowej, sprawozdawczością, konstruowaniem kosztorysów i rozliczaniem projektów.
Efektem były wprowadzane ułatwienia, zarówno na etapie składania wniosku, jak i realizacji projektów badawczych. Przykłady? Skrócony i szczegółowy opis projektu stanowiły wcześniej część wniosku. Zaproponowano, by oba przesunąć do sekcji „Załączniki”, dzięki czemu kierownicy projektów, niezależnie od wewnętrznych terminów przygotowania dokumentacji w danej instytucji, mogliby pracować nad merytoryczną częścią projektu aż do zamknięcia naboru. Wprowadzono także możliwość wydłużenia projektu – za zgodą kierownika jednostki – do 12 miesięcy, bez konieczności uzyskiwania zgody Centrum (wcześniej można było przedłużać najwyżej o 6 miesięcy). Wszystkie tego typu praktyczne rozwiązania (przykłady innych TUTAJ), miały ułatwiać realizację grantów.
Posiedzenie tzw. okrągłego stołu okazało się bardzo pożyteczne dla NCN jako instytucji, również ze względu na możliwość bezpośredniego kontaktu pracowników Centrum z osobami realizującymi granty, co przyczyni się do lepszego zrozumienia po obu stronach – podsumowywali jedno ze spotkań prof. Zbigniew Błocki, ówczesny dyrektor NCN, i Magdalena Duer-Wójcik z Zespołu ds. Informacji i Promocji NCN.
Na przeszkodzie w kontynuacji tego przedsięwzięcia stanęła pandemia koronawirusa. Jednak pod koniec ubiegłego roku prof. Robert Hasterok, przewodniczący Rady NCN, zapowiedział na naszej stronie internetowej reaktywację stacjonarnych spotkań w krakowskiej siedzibie przy ul. Twardowskiego. Najbliższe odbędzie się już we wtorek 4 czerwca.
Dyrektor i członkowie Rady NCN regularnie uczestniczą w różnych debatach i spotkaniach organizowanych na zaproszenie środowisk naukowych z całej Polski. Teraz to my zapraszamy gości do naszej siedziby. Celem jest wymiana opinii i wypracowanie rozwiązań, które sprawią, że Centrum będzie jeszcze lepiej odpowiadało na potrzeby środowiska chcącego rozwijać naukę na najwyższym poziomie – informuje Anna Korzekwa-Józefowicz, pełnomocniczka dyrektora NCN ds. komunikacji.
Jednym słowem, nawiązując do motta NCN („Gramy dla polskiej nauki”), to sami naukowcy podpowiedzą, jaka to ma być melodia. Wśród tematów będzie oferta konkursowa agencji, w tym powrót do PRELUDIUM BIS, a także organizacja PRELUDIUM dwa razy w roku. Przypomnijmy, że w lutowej uchwale Rada Młodych Naukowców postulowała zamknięcie konkursu PRELUDIUM BIS i skierowanie zaoszczędzonych środków na PRELUDIUM.
Na spotkaniu nie zabraknie zagadnień związanych z realizacją i rozliczeniem grantów – w tym zakresie dyskusja toczyć się będzie wokół m.in. kryterium umiędzynarodowienia badań oraz zwiększenia elastyczności gospodarowania środkami w ramach grantu. Kolejna drażliwa kwestia to otwarta nauka (np. stanowisko wobec czasopism drapieżnych, fundusze OA – za co można płacić).
Wraz z gośćmi rozmawiać będziemy też o polityce zatrudnienia i wynagrodzeniach w grantach. Chcemy się również wspólnie zastanowić nad tym, jak zachęcić najlepszych naukowców do recenzowania wniosków, a także nad możliwością zniesienia limitu dwóch grantów na kierownika. W ostatniej części zajmiemy się kwestiami ogólnymi, czyli np. współpracą NCN z innymi instytucjami oraz wsparciem środowiska w zabiegach o regularny wzrost budżetu Centrum – zapowiada Anna Korzekwa-Józefowicz.
W wydarzeniu wezmą udział badacze i badaczki reprezentujący różne dyscypliny i ośrodki, m.in. Białystok, Katowice, Kraków, Białowieżę, Lublin, Łódź, Poznań, Warszawę i Wrocław – w sumie 20 osób. Na liście uczestników znajdują się też przedstawiciele Rady Młodych Naukowców i Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Ze strony agencji obecni będą: dyrektor Krzysztof Jóźwiak (główny organizator spotkania), a także kilkoro członków Rady NCN.
Zaproszeni goście to osoby, które wcześniej zgłaszały postulaty dotyczące działalności NCN, laureaci naszych grantów, jak również grantów European Research Council i Dioscuri, badaczki i badacze żywo zainteresowani funkcjonowaniem agencji, w tym wspierający nas w staraniach o zwiększenie budżetu – dodaje Anna Korzekwa-Józefowicz.
Chcieliśmy się dowiedzieć, którzy naukowcy będą reprezentować środowisko na spotkaniu w Krakowie. Nasze pytanie pozostało jednak bez odpowiedzi. Rzeczniczka agencji zapewniła jedynie, że relacja z wydarzenia, a także szczegółowy raport zostaną udostępnione na stronie internetowej NCN.
Mariusz Karwowski