Aktualności
Szkoły wyższe
03 Lutego
Źródło: Uniwersytet w Białymstoku
Opublikowano: 2022-02-03

25-lecie Uniwersytetu w Białymstoku

Uniwersytet w Białymstoku kończy w tym roku 25 lat. Jedną z jubileuszowych inicjatyw jest uruchomiona właśnie strona internetowa poświęcona historii oraz dokonaniom uczelni w minionym ćwierćwieczu.

UwB został utworzony mocą ustawy z 19 czerwca 1997 roku jako trzynasty uniwersytet w Polsce. Powstał w wyniku przekształcenia działającej od 1968 roku Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Dziś jest największą uczelnią w północno-wschodniej Polsce, zarówno pod względem liczby pracowników i studentów, jak i oferowanych kierunków oraz form nauczania.

Uniwersytet w Białymstoku funkcjonuje już 25 rok. W tym czasie nie tylko dowiedliśmy, że zasłużyliśmy na samodzielność, ale i osiągnęliśmy pełną dojrzałość. Nasza uczelnia wypracowała własną tożsamość opartą o wielokulturowość i specyfikę regionu oraz jego przygraniczne położenie. Zyskała także solidną pozycję na dydaktycznej i naukowej mapie Polski: mamy znakomitych studentów i absolwentów, a nasi badacze odnoszą sukcesy naukowe na światową skalę. Dobrze wypadamy w rankingach krajowych, jesteśmy również uwzględniani w rankingach międzynarodowych – przypomina rektor prof. Robert Ciborowski.

W ciągu 25 lat uczelnia rozwinęła swoją ofertę, poziom badań i infrastrukturę. Aby pokazać kolejne etapy rozwoju największej podlaskiej uczelni uruchomiono jubileuszową stronę internetową, na której znaleźć można wiele informacji poświęconych teraźniejszości i historii UwB. Portal pokazuje podstawy i drogę do samodzielności uniwersytetu. Nie brakuje też sylwetek osób, które stały za rozwojem uczelni. Serwis obejmuje także wydarzenia związane z jubileuszem.

Pokazujemy również to, czego udało nam się dokonać w ciągu 25 lat, z czego jesteśmy dumni, czym wyróżniamy się w regionie, w kraju i na świecie. Chwalimy się inwestycjami i ciekawostkami związanymi z Uniwersytetem w Białymstoku. Są wśród nich m.in. kampus, Obserwatorium z Planetarium, Filia w Wilnie, nowa siedziba Biblioteki Uniwersyteckiej, ekologiczne gadżety czy uniwersytecki miód – wymienia Agnieszka Jabłońska-Perkowska, kierownik Działu Promocji UwB.

Strona jubileuszowa to także unikalne zdjęcia i filmy, w tym nagrania archiwalne dokumentujące początki uniwersytetu. Działa także specjalna zakładka „Życzenia dla UwB” skierowana do tych, którzy chcieliby dołączyć z życzeniami i wspomnieniami do grona przyjaciół uczelni.

Jak zapowiadają pomysłodawcy, jubileuszowa strona internetowa będzie stale aktualizowana. Już wkrótce pojawią się na niej m.in. fragmenty rozmów ze wszystkimi rektorami, którzy kierowali uniwersytetem od 1997 roku, a także z pracownikami i studentami podlaskiej uczelni. Jej historię, rozwój, dokonania będzie można zobaczyć przez pryzmat konkretnych osób. Nie zabraknie wspomnień, anegdot, ciekawostek.

Obchody jubileuszowe potrwają cały rok akademicki – ich kulminacja planowana jest w czerwcu, w rocznicę uchwalenia ustawy o powołaniu do życia Uniwersytetu w Białymstoku.

Obecnie w strukturze uczelni znajduje się 15 jednostek: Wydział Biologii, Wydział Chemii, Wydział Ekonomii i Finansów, Wydział Filologiczny, Wydział Fizyki, Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych, Wydział Matematyki, Wydział Nauk o Edukacji oraz Wydział Prawa, a także Instytut Filozofii, Instytut Informatyki, Instytut Socjologii, Instytut Studiów Kulturowych, Instytut Zarządzania oraz Filia UwB w Wilnie – Wydział Ekonomiczno-Informatyczny.

Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych kształci się blisko 8600 żaków. Prawie 2700 to studenci studiów I stopnia i jednolitych magisterskich, którzy w październiku rozpoczęli ten etap swojej edukacji. Uczelnia oferuje ponad 40 kierunków studiów. Na studiach doktoranckich oraz w szkołach doktorskich uczy się także 269 doktorantów.

UwB zatrudnia 1283 pracowników. Większość z nich (785) to nauczyciele akademiccy. Wśród nich jest 78 profesorów, 202 doktorów habilitowanych oraz 366 doktorów.

Od 2014 roku uniwersytet dysponuje nowoczesnym kampusem przy ul. Ciołkowskiego, który ostatnio wzbogacił się o nową siedzibę Biblioteki Uniwersyteckiej oraz budynek obserwatorium astronomicznego z planetarium. W planach władz uczelni jest jego dalsza rozbudowa.

Katarzyna Dziedzik, źródło: UwB

Dyskusja (0 komentarzy)