Aktualności
Szkoły wyższe
12 Października
Fot. Krzysztof Duda
Opublikowano: 2023-10-12

Poznańskie uczelnie ruszają z projektem PoMost

Wszystkie poznańskie publiczne szkoły wyższe zaangażowały się w projekt, który umożliwia studentom realizację wybranego przedmiotu na innej uczelni w tym mieście. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. 

Porozumienie w sprawie projektu PoMost podpisano 12 października na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. W przedsięwzięciu biorą udział wszystkie poznańskie szkoły wyższe – obok UE także: Akademia Muzyczna im I. J. Paderewskiego, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego i Uniwersytet Przyrodniczy.

Projekt, pierwszy tego typu w skali ogólnopolskiej, umożliwia studentom realizację wybranego przedmiotu (z wyjątkiem zajęć WF i z języków obcych) na innej uczelni w Poznaniu.

Student Uniwersytetu Ekonomicznego może złożyć wniosek, że np. podoba mu się przedmiot na innej uczelni. Dziekani po obu stronach decydują. Jeżeli wyrażą zgodę, student realizuje ten przedmiot i musi go zaliczyć – wyjaśnił istotę przedsięwzięcia prof. Maciej Żukowski, rektor UE w Poznaniu.

Z kolei prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM, przyznała, że program otwiera horyzonty, pokazuje inne metody nauczania, wprowadza studenta w inne środowisko.

Od pewnego czasu mamy takie sygnały, że studenci są zainteresowani tym, żeby czasem posłuchać wykładu z zupełnie innej dziedziny, albo mają też bardzo konkretne zapotrzebowania na konkretne kursy, na konkretne informacje. Myślę, że jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom studentów.

Wymiana będzie możliwa dla studentów I i II stopnia studiów, studiów magisterskich, a także dla cudzoziemców. Inicjatywa daje studentom dużo większe możliwości rozwoju i poszerzania horyzontów, pokazuje również wyjątkową współpracę i integrację poznańskich uczelni. Program ruszy w semestrze letnim.

źródło: UAM

Dyskusja (0 komentarzy)