Aktualności
Szkoły wyższe
06 Lutego
Opublikowano: 2024-02-06

Uniwersytet Opolski czterdziestą polską uczelnią w EUA

Uniwersytet Opolski dołączył do grona członków European University Association. Stał się tym samym czterdziestą polską uczelnią należącą do tej organizacji.

European University Association (EUA) to największa organizacja reprezentująca europejskie szkoły wyższe. Powstała w 2001 roku w wyniku połączenia Association of European Universities (CRE) i Confederation of European Union Rectors’ Conferences (CEURC). Zrzesza ponad 850 uniwersytetów i krajowych konferencji rektorów z 48 krajów. Na wszystkich uniwersytetach należących do EUA studiuje 19 mln osób.

Wśród członków European University Association są także polskie uczelnie oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Do tego grona dołączył ostatnio Uniwersytet Opolski.

Cieszymy się, że możemy być częścią tej społeczności i jesteśmy pełni entuzjazmu co do wspólnych projektów z innymi uczelniami zrzeszonymi w organizacji. W ramach członkostwa EUA będziemy dążyć do dalszego rozwoju naszej uczelni i wspierania nowoczesnych, międzynarodowych inicjatyw badawczych i edukacyjnych – zapowiada prof. Jacek Lipok, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Opolskiego.

Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów odgrywa kluczową rolę w procesie bolońskim, działa na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego w Europie i reprezentuje ten sektor na forach społecznych i politycznych (np. Komisja Europejska, Parlament Europejski), które decydują o kształcie regulacji dotyczących kształcenia, badań czy innowacji. W Zarządzie EUA zasiada (już drugą kadencję) dr hab. Marcin Pałys, były rektor Uniwersytetu Warszawskiego i obecny przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)