Aktualności
Szkoły wyższe
24 Września
Źródło: UwB
Opublikowano: 2021-09-24

Wileńska filia UwB będzie miała nową siedzibę

W ciągu najbliższych trzech lat powstanie nowy budynek wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku. Koszt inwestycji przekracza 8,5 mln euro.

Działka, na której powstanie obiekt, należy do UwB od 2008 roku. Na rzecz wileńskiej filii przekazała ją organizacja wspierająca rozwój polskiego szkolnictwa na Litwie – Universitas Studiorum Polona Vilnensis. Znajdujący się na niej obecnie budynek nie nadaje się jednak do użytku. Największa podlaska uczelnia ogłosiła przetarg na wykonawcę siedziby dla swojej filii w Wilnie – Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego. Budynek zaprojektuje i wybuduje litewska firma UAB „MOSTA”.

Bardzo się cieszę, że w końcu udało nam się wyłonić wykonawcę tej inwestycji, tak ważnej dla funkcjonowania naszej filii w Wilnie. Wierzę, że budowa pójdzie sprawnie, a sam obiekt nie tylko zagwarantuje komfort pracy naszej kadrze i studentom, ale da nam nowe możliwości rozwoju, zarówno w odniesieniu do kształcenia studentów, jak i działalności naukowej tej jednostki – komentuje prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

Koszt inwestycji to nieco ponad 8,5 mln euro. Na jej finansowanie uczelnia przeznaczy środki własne, a także dotację celową z Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości 29 mln zł. W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa z wykonawcą. Budynek ma być gotowy w ciągu trzech lat.

Najbliższe miesiące to będzie czas przeznaczony na opracowanie przez wykonawcę projektu architektonicznego w oparciu o przygotowaną już przez nas i uzgodnioną z lokalnymi władzami koncepcję zabudowy. Następnym etapem będzie zdobycie pozwoleń na budowę. Liczymy, że przysłowiową „pierwszą łopatę” na terenie budowy można będzie wbić wiosną 2022 roku – zapowiada Tomasz Zalewski, kanclerz Uniwersytetu w Białymstoku.

Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wybudowanie obiektu przy ul. Aguonu (Makowa) 22 w Wilnie wraz z infrastrukturą techniczną, parkingami oraz zagospodarowaniem terenu. Teren przeznaczony pod inwestycję ma ok. 2,2 tys. m kw. Zgodnie z koncepcją zabudowy ma to być czterokondygnacyjny budynek z podziemnym parkingiem, o powierzchni (netto) nieco ponad 3,1 tys. m kw.

Działający od października 2007 roku Wydział Ekonomiczno-Informatyczny UwB w Wilnie był pierwszym zagranicznym wydziałem utworzonym przez polską uczelnię. Była to również pierwsza filia uczelni zagranicznej na Litwie. W roku akademickim 2020/21 w jednostce kształciło się prawie 230 studentów. W sumie jej mury opuściło do tej pory 811 absolwentów.

Wileńska Filia UwB cały czas się rozwija. Przez pierwsze lata działalności kształciła na dwóch kierunkach licencjackich: ekonomii i informatyce, od roku 2014/2015 wzbogaciła ofertę o ekonomiczne studia II stopnia. Kolejnym krokiem w rozwoju wydziału było uruchomienie trzeciego kierunku na studiach pierwszego stopnia – europeistyki.

źródło: UwB

 

Dyskusja (0 komentarzy)