Aktualności
Życie akademickie
04 Stycznia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2022-01-04

Na Politechnice Koszalińskiej powstaje pracownia giełdy i finansów

Laboratorium finansowo-giełdowe powstaje na Politechnice Koszalińskiej. Będzie przypominać profesjonalne biuro maklerskie i pracownię analityków finansowych.

Rynek potrzebuje wykształconych absolwentów, którzy potrafią zarządzać nie tylko własnym budżetem, ale też posiadają umiejętności z zakresu inwestycji giełdowych i finansowych. Z informacji firm monitorujących rynek pracy wynika, że wśród najbardziej perspektywicznych zawodów są te, które wymagają właśnie takich kwalifikacji. Stąd pomysł uruchomienia pracowni, w której studenci poszerzą wiedzę i umiejętności praktyczne związane z tematyką finansowo-inwestycyjną.

Z myślą o studentach, naukowcach i biznesie

W zajęciach prowadzonych w laboratorium finansowo-giełdowym będą mogli uczestniczyć studenci rozpoczynający edukację na kierunku ekonomia, a zwłaszcza ci, którzy wybiorą nową specjalność – analityk giełdowy. Z pracowni skorzystają też osoby kształcące się na finansach i rachunkowości. Laboratorium posłuży również pracownikom naukowym. W przyszłości możliwa jest także współpraca z biznesem w ramach Regionalnego Obserwatorium Gospodarczego, które będzie działać przy nowej jednostce i wykonywać prognozy, a także modelowanie ryzyka finansowego i walutowego na rzecz przedsiębiorców z regionu Pomorza Środkowego czy monitoringu rynku pracy.

Prace techniczne związane z przygotowaniem pracowni rozpoczną się jeszcze w styczniu. Powstanie na Wydziale Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej. Jak podkreśla dr Anna Szczepańska-Przekota, która opracowywała założenia laboratorium finansowo-giełdowego, miejsce to pozwoli osadzić w praktyce koncepcje finansowe, których uczą się studenci i umożliwi zdobycie praktycznych umiejętności z zakresu inwestowania na giełdzie czy analizy finansowej. Co ważne, studenci będą mogli doświadczyć symulacji rzeczywistych scenariuszy na Giełdzie Papierów Wartościowych.

W świecie kursów, indeksów i notowań giełdowych

Laboratorium finansowo-giełdowe będzie przypominać profesjonalne biuro maklerskie i pracownię analityków finansowych. Sala zostanie wyposażona w specjalny sprzęt umożliwiający śledzenie najważniejszych informacji z rynków finansowych: indeksów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i najważniejszych giełd światowych, notowań spółek z warszawskiej giełdy, notowań rynku surowców i kursów walutowych. Powstanie 20 stanowisk pozwalających na pracę w mniejszych grupach i łatwy dostęp do danych.

Podczas zajęć studenci zdobędą wiedzę praktyczną dotyczącą zarządzania finansami osobistymi i planowaniem budżetu. Poszerzą umiejętności w zakresie analizy finansowej i ekonomicznej przedsiębiorstw, analizy technicznej i fundamentalnej rynków finansowych, badania zmienności instrumentów finansowych i tworzenia modeli matematycznych, które będzie można wykorzystywać m.in. w bankowości (np. w działalności kredytowej). Nabędą też wiedzę w zakresie finansów behawioralnych i psychologii inwestowania oraz strategii i systemów inwestowania. Ma to ułatwić studentom przygotowanie do egzaminów na maklera papierów wartościowych oraz do uzyskania licencji doradcy inwestycyjnego.

Sponsorem przedsięwzięcia jest Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie (50 tys. zł). Wsparcie w kwocie 200 tys. zł przyznał też Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

źródło: PK

 

Dyskusja (0 komentarzy)