Aktualności
Życie akademickie
10 Marca
Opublikowano: 2022-03-10

Ruszają podcasty „Masz prawo do…”

„Masz prawo do…” to nowy cykl podcastów, który powstaje na Uniwersytecie w Białymstoku w ramach Uniwersyteckiego Centrum Podcastów. Eksperci będą mówić o naszych prawach i pokazywać do czego mamy prawo.

Uniwersyteckie Centrum Podcastów „Na końcu świata” to inicjatywa Uniwersytetu w Białymstoku. Zainaugurowano ją przed rokiem. O rzeczach ważnych, które dzieją się na uczelni, ale także w świecie nauki, opowiadają już w formie podcastów i videocastów socjologowie, filolodzy, ekonomiści… Teraz dołączają do tego grona prawnicy. Rusza bowiem cykl pt. „Masz prawo do…” realizowany wspólnie z Wydziałem Prawa UwB.

Ponieważ startujemy w  nadzwyczajnym czasie, kiedy codziennie granice Polski przekraczają dziesiątki tysięcy migrantów z ogarniętej wojną Ukrainy, postanowiliśmy mówić, jakie prawa mają w Polsce obywatele tego kraju. Chodzi o prawa podstawowe: prawo pobytu, prawo do opieki zdrowotnej – w razie nagłej potrzeby, prawo do pracy… – zapowiada Dorota Sawicka, pomysłodawczyni z Uniwersyteckiego Centrum Podcastów.

Ekspertami będą wykładowcy z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, którzy często w sposób praktyczny stosują wiedzę, np. w Sądzie Pracy. W taki też sposób chcą pomóc tym, którzy w dramatycznych warunkach uciekają od 24 lutego z Ukrainy. Najczęściej to kobiety i dzieci oraz osoby starsze. Najnowsze dane mówią, że polską granicę przekroczyło już ponad milion obywateli Ukrainy.

Podcasty powstają w ramach projektu „Misja 3.0 – Uniwersytet Otwarty” finansowanego z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”. Można je odsłuchać na stronie Uniwersyteckiego Centrum Podcastów. Warto dodać, że na Wydziale Prawa UwB porad udziela także Studencka Poradnia Prawna.

źródło: UwB

Dyskusja (0 komentarzy)