Aktualności
Życie akademickie
13 Października
Fot. Martyna Kostrzycka
Opublikowano: 2021-10-13

UPWr oraz wrocławskie zoo kolejny raz łączą siły!

Wspólne badania oraz projekty, wsparcie merytoryczne, publikacje naukowe i zajęcia dydaktyczne na terenie zoo – to tylko część działań, które Uniwersytet Przyrodniczy oraz wrocławski ogród zoologiczny będą realizowały w najbliższych pięciu latach.

Porozumienie o współpracy podpisali prof. Jarosław Bosy – rektor UPWr, Radosław Ratajszczak – prezes wrocławskiego zoo oraz Mirosław Piasecki – dyrektor ds. hodowlanych. Współpraca uczelni z ogrodem będzie powiązaniem teorii i badań naukowych z praktyką. Obejmie również transfer wiedzy, wspólne publikacje naukowe, ubieganie się o finansowanie badań w oparciu o polskie i zagraniczne granty oraz realizację praktyk zawodowych, prac licencjackich, magisterskich i doktorskich na terenie ogrodu.

To kontynuacja dotychczasowych kontaktów między naszymi instytucjami i otwarcie drogi do jeszcze pełniejszego wykorzystania potencjału dydaktyczno-naukowego obu instytucji – zapowiada rektor uczelni, której absolwenci stanowią niemal 1/3 załogi ogrodu zoologicznego we Wrocławiu.

Prezes Radosław Ratajszczak podkreśla, że choć jednym z priorytetów ogrodu jest prowadzenie badań naukowych, mających na celu ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem, to równie ważna będzie współpraca ze studentami i doktorantami.

To pozwoli nam na „wyłapanie” talentów, wychowanie przyszłych pracowników – tłumaczy.

Wrocławski ogród zoologiczny jest najstarszy w Polsce, piąty pod względem odwiedzin w Europie i trzeci na świecie pod kątem liczby gatunków (1132). Tylko w ciągu ostatnich 10 lat otwarto tu m.in. nowy wybieg dla niedźwiedzi brunatnych, rysi i nosorożców indyjskich, fokarium, wyspę lemurów, Motylarnię oraz Pawilon Madagaskaru i Pawilon Sahary. Tłumy przyciąga Afrykarium – oceanarium, z najgłębszym na świecie basenem w ogrodzie zoologicznym – dla pingwinów przylądkowych. Odrarium to z kolei kompleks basenów przedstawiający faunę i florę Odry oraz pierwsza ekspozycja w Polsce pokazująca ekosystem rzeczny.

Niezwykle ważnym aspektem jest edukacja prowadzona przez ekspertów ogrodu. Dzięki niej przyszłe pokolenia uczą się, jak kochać przyrodę i jej nie szkodzić. Pracownicy zoo edukują zwiedzających podczas zajęć edukacyjnych, wykładów oraz różnorodnych wydarzeń. Nie bez znaczenia pozostaje też współpraca z uczelniami w zakresie poszerzania wiedzy na temat funkcjonowania ogrodów zoologicznych również wśród studentów.

Nowoczesny ogród zoologiczny to miejsce edukacji i ochrony zagrożonych gatunków. Dlatego uczymy i otwieramy na świat przyrody zarówno dzieci, nastolatki, jak i ich rodziców – mówi Marta Zając-Ossowska, dyrektorka Wydziału Edukacji ZOO Wrocław (odpowiedzialna za realizacje porozumienia) i absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego, która nie ukrywa, że studenci UPWr są cenionymi pracownikami ogrodu.

Świetnie odnajdują się tu zwłaszcza zootechnicy, którzy stanowią ponadto najliczniejszą grupę absolwentów wśród pracowników zoo. Opiekują się manatami, pingwinami, kotikami, żółwiami, kajmanami, słoniami, nosorożcami… Opiekunami tych ostatnich są Justyna Nowicka i Maciej Okupnik, którzy już na studiach wiedzieli, że w życiu zawodowym chcą pracować ze zwierzętami.

To miejsce to ważna część naszego życia, a nosorożce to przyjaciele. Mamy z nimi bliską więź: kiedy chorują, my się zamartwiamy, a kiedy są zadowolone, to i my się uśmiechamy – zgodnie przekonują.

Na dowód pani Justyna opowiada, że mały nosorożec, nazywany przez swoich opiekunów „Dzidzią” lub „Kluską”, przyszedł na świat w dniu jej urodzin. I to był najpiękniejszy prezent, jaki tamtego dnia mogła otrzymać.

Paweł Borecki, opiekun pingwinów przylądkowych i kotików afrykańskich, o pracy w zoo marzył od dzieciństwa. Do tego wrocławskiego trafił na studiach – najpierw na praktyki, potem na niejeden wolontariat i na końcu na staż. Pracuje tu już 13 lat. Ale w zoo odnajdą się też studenci innych kierunków.

To fascynujące miejsce dla lekarza weterynarii, bo nigdy i nigdzie nie miałbym kontaktu z tak różnymi zwierzętami egzotycznymi w jednym miejscu. Moja praca w ogromnej mierze opiera się na intuicji, umiejętności obserwowania, dostrzeganiu zmian w zachowaniu zwierzęcia i oceny, czy ta zmiana sygnalizuje chorobę. Tutaj mogę się nieustannie uczyć, wymieniać doświadczeniami z kolegami z innych ogrodów. Bo spektrum działania jest naprawdę ogromne, od leczenia szympansa czy kajmana, po kastrację rysia – zauważa Wojciech Paszta, który ukończył weterynarię.

MK, źródło: UPWr

 

Dyskusja (0 komentarzy)