Aktualności
Życie akademickie
24 Listopada
Źródło: www.uj.edu.pl
Opublikowano: 2022-11-24

Prof. Karol Życzkowski na czele krakowskiego oddziału PAN

Prof. Karol Życzkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego został wybrany na prezesa Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Zastąpi na tym stanowisku prof. Andrzeja Jajszczyka.

W strukturze Polskiej Akademii Nauk funkcjonuje osiem oddziałów: w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie i Białymstoku (siedziba w Olsztynie), Poznaniu i Wrocławiu. Wykonują one zadania w określonych regionach Polski. Skupiają członków krajowych PAN, którzy mieszkają lub pracują na danym obszarze (bądź chcą brać udział w pracach oddziału). Oddziały współpracują ze wszystkimi lokalnymi instytucjami naukowymi, w tym instytutami PAN i szkołami wyższymi. Aktywizują środowisko uczonych i wspierają prowadzenie badań. Ostatnio informowaliśmy o reelekcji prof. Grzegorza Węgrzyna na stanowisko prezesa gdańskiego oddziału PAN.

Z kolei w Krakowie na prezesa w kadencji 2023–2026 wybrano fizyka prof. Karola Życzkowskiego, od początku swojej kariery zawodowej związanego z Uniwersytetem Jagiellońskim. Pracuje w Zakładzie Optyki Atomowej w Instytucie Fizyki Teoretycznej UJ, gdzie jest liderem Jagiellonian Quantum Information Team. Od 1999 roku jest jednocześnie zatrudniony w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Dwa lata temu został dyrektorem Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej z siedzibą w Sopocie. Zajmuje się mechaniką i informatyką kwantową, teorią chaosu oraz zastosowaniami metod matematyczno-fizycznych w naukach społecznych. W orbicie jego zainteresowań jest także matematyka stosowana, zespolone macierze Hadamarda, zakres numeryczny oraz cień operatora. Jest współautorem monografii Geometry of Quantum States, książki Każdy głos się liczy. Wędrówka przez krainę wyborów oraz Kompromisu Jagiellońskiego – systemu głosowania w Radzie Unii Europejskiej. W latach 2008, 2010 i 2012 pracował w panelu oceniającym wnioski o granty europejskie ERC Advanced Grants.

W zakres działania oddziału PAN wchodzi w szczególności: integracja życia naukowego i współpraca ze wszystkimi instytucjami naukowymi w danym regionie, współdziałanie z organami samorządu terytorialnego i organami administracji rządowej w województwie, w szczególności przez wykonywanie ekspertyz na rzecz tych organów, pozyskiwanie środków europejskich i innych funduszy ze źródeł zagranicznych na rzecz realizacji badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności dotyczących tematyki regionalnej, inicjowanie i prowadzenie międzynarodowej współpracy naukowej z regionami państw członkowskich Unii Europejskiej oraz z innymi krajami sąsiadującymi z Rzeczpospolitą Polską, upowszechnianie i promocja działalności naukowej.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)