Aktualności
Szkoły wyższe
24 Października
Opublikowano: 2017-10-24

Dofinansowanie dla Centrum Sportu GUMed

Prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed, Jarosław Stawiarski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Radosław Michalski, prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej wzięli udział w konferencji prasowej poświęconej budowie nowoczesnego Centrum Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W spotkaniu, które odbyło się 19 października, uczestniczyli również posłowie na Sejm – Grzegorz Raczak i Janusz Śniadek, kanclerz Marek Langowski oraz mgr Anna Kubicka, kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu GUMed.

– To ogromne święto dla naszej uczelni, bo po 70 latach funkcjonowania Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy ul. Hallera w starych, przedwojennych obiektach budujemy nowoczesne Centrum Sportu GUMed – mówił rektor Gruchała. – Inwestycja ta nie byłaby możliwa bez dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki, współpracy z Pomorskim Związkiem Piłki Nożnej i ogromnego wsparcia posłów Pomorza.

Na budowę nowoczesnego Centrum Sportu uczelnia otrzyma w latach 2017-2018 łącznie 7 200 000 zł ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Partnerem strategicznym inwestycji szacowanej na blisko 19 000 000 zł jest Pomorski Związek Piłki Nożnej.

– Ministerialna dotacja była możliwa dzięki połączeniu sportu akademickiego ze sportem zawodowym – wyjaśnił wiceminister sportu Jarosław Stawiarski. –Połączenie aktywności studentów z aktywnością wyczynową to jest najlepszy model, żeby krzewić kulturę fizyczną w społeczeństwie.

– Brakuje nam przede wszystkim obiektów treningowych, dlatego bardzo się cieszę z tego wspólnego przedsięwzięcia i podjętej współpracy – dodał Radosław Michalski.

Centrum Sportu GUMed powstanie na działce przy ul. Dębowej 21 w Gdańsku. W ramach inwestycji przewidziano: kompleksową realizację budynku hali sportowej wraz z budową parkingu podziemnego, infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu. Prace budowlane rozpoczęły się 18 lipca 2017 r., planowany termin zakończenia to koniec sierpnia 2018 r. Twórcą projektu jest pracownia Archimedia z Poznania, a wykonawcą gdańska firma Przembud SA.

W budynku znajdować się będą m.in.: arena sportowa o powierzchni 1100 m2 z boiskami do futsalu, piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki oraz sale ćwiczeń do aerobiku, squasha, wschodnich sztuk walki i zapasów. W obiekcie zaprojektowano także: trybunę na 748 miejsc, 2 zespoły szatniowo-sanitarne dla mężczyzn i kobiet, w tym również dla osób niepełnosprawnych, garaż podziemny na 103 miejsca postojowe i stojaki na 22 rowery.

Joanna Śliwińska

Dyskusja (0 komentarzy)