Aktualności
Szkoły wyższe
30 Stycznia
Źródło: www.uni.opole.pl
Opublikowano: 2020-01-30

Prof. Marek Masnyk wystartuje w wyborach na rektora UO

Prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego, zgłosił zamiar ponownego ubiegania się o to stanowisko. Wybory na UO odbędą się 7 kwietnia.

„Spodziewam się, że zostanę zgłoszony jako kandydat na rektora UO na kolejną kadencję” – powiedział w rozmowie z Radiem Opole prof. Marek Masnyk. Rektorem opolskiej uczelni prof. Masnyk został w 2016 roku, pokonując wówczas dr. Adama Szymańskiego, byłego pracownika Instytutu Historii UO, stosunkiem głosów 90:3. W trakcie audycji w opolskiej rozgłośni podsumował mijającą kadencję: W roku akademickim 2018/2019 zajęliśmy 7. miejsce w rankingu uczelni polskich, jeśli chodzi o internacjonalizację, czyli możliwość korzystania z wyjazdów zagranicznych przez pracowników i studentów w ramach programów Erasmus i Erasmus Plus. W tym roku przyjęliśmy sporą liczbę studentów już nie tylko z Ukrainy. Przyjechała też spora grupa z Chin. Dziś na uniwersytecie studiuje prawie 900 studentów zagranicznych.

W ubiegłym roku opolska uczelnia świętowała jubileusz 25-lecia istnienia. W czerwcu powołano Wydział Lekarski. Niepowodzeniem zakończyły się trwające od 2016 roku rozmowy o połączeniu UO z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu.

Wśród wyzwań na kolejne czterolecie rektor zapowiedział m.in. budowę Międzynarodowego Centrum Naukowo-Rozwojowego na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w podopolskim Prószkowie oraz budowę dużego laboratorium IT dla studentów informatyki i pracowników.

Prof. Marek Masnyk jest szóstym rektorem Uniwersytetu Opolskiego, a dziewiętnastym – jeśli liczyć również poprzedniczkę UO, czyli Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Z uczelnią związany jest od czasów studenckich: po maturze podjął studia na kierunku historia w WSP. Zaraz po nich znalazł pracę na WSP. Przez 6 lat był dziekanem Wydziału Historyczno-Pedagogicznego, przez 8 – prorektorem uczelni. Specjalizuje się w historii Polski i powszechnej XIX i XX wieku. Jego zainteresowania naukowe dotyczą polsko-niemieckiego pogranicza etniczno-językowego, problematyki Śląska w polskiej myśli politycznej, a także historii społecznej i politycznej Śląska w XIX i XX wieku. Aktualnie prowadzi badania nad miejscem Śląska – historycznie ukształtowanego makroregionu na styku kilku narodów i państwowości, zróżnicowanego kulturowo i etnicznie w myśli i działalności lokalnych przywódców narodowych.

Źródło: radio.opole.pl, perspektywy.pl

 

Dyskusja (0 komentarzy)