Aktualności
Życie akademickie
27 Stycznia
Źródło: Łukasiewicz
Opublikowano: 2022-01-27

Łukasiewicz i Uniwersytet Wrocławski na rzecz dolnośląskiego przemysłu

Uniwersytet Wrocławski dołącza do grona partnerów akademickich Sieci Badawczej Łukasiewicz. Celem wspólnych działań jest zwiększenie poziomu zastosowań nowoczesnych technologii w przemyśle.

Dolny Śląsk to jeden z najbardziej uprzemysłowionych i najprężniej rozwijających się regionów Polski. Utrzymanie tak dynamicznego tempa rozwoju wymaga dalszych inwestycji w innowacje, stąd też wspólna inicjatywa Sieci Badawczej Łukasiewicz i Uniwersytetu Wrocławskiego, zmierzająca do wzmocnienia oferty naukowo-badawczej. Strony porozumienia, którego sygnatariuszami są prof. dr hab. Przemysław Wiszewski – rektor Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Piotr Dardziński – prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz liczą, że połączenie doświadczenia i kompetencji naukowców wrocławskiej uczelni oraz instytutów Łukasiewicza przełoży się na rosnącą liczbę wdrożeń nowoczesnych rozwiązań do gospodarki.

Tę współpracę odbieram jako potwierdzenie, że solidarne i konsekwentne współdziałanie jednostek naukowych to skuteczna droga dla transferu wyników badań naukowych do biznesu, a zarazem sposób na rozwijanie pasji naukowych i wzmacnianie kompetencji badawczych. Jest to szczególnie istotne dla przyszłości Dolnego Śląska, który ma duże tradycje przemysłowe i osiągnięcia w zakresie innowacyjności – przekonuje Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, obecny na uroczystości podpisania umowy.

Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, podkreślił że trend wymiany wiedzy w nauce funkcjonuje już od dawna, ale czasy pandemii koronawirusa dobitnie pokazały, że rosnące oczekiwania ze strony przedsiębiorców, dla których działalność badawczo-rozwojowa jest szansą na zbudowanie przewag konkurencyjnych, wymagają jeszcze ściślejszej współpracy pomiędzy jednostkami naukowymi.

Nie mam wątpliwości, że realizowane wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim projekty badawcze będą początkiem technologii, które wesprą dolnośląskie firmy i otworzą nowe możliwości rozwoju dla prężnie działającego tu przemysłu wydobywczego, motoryzacyjnego czy farmaceutycznego – dodaje Dardziński.

Z kolei prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, przypomniał, że kierowana przez niego uczelnia jest jedną z dziesięciu biorących udział w programie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza, a na początku stycznia tego roku weszła do europejskiego sojuszu Arqus. Na 10 wydziałach, w tym dwóch z najwyższą kategorią A+, kształci się 25 tys. studentów. Oferta zawiera ponad 100 kierunków i 250 specjalności.

Współpraca z siecią instytutów badawczych Łukasiewicza to kolejny krok w budowaniu naszej uczelni jako silnego europejskiego ośrodka naukowego. Poza prowadzeniem badań podstawowych coraz silniejszym aspektem naszych badań są projekty aplikacyjne. Współpraca z Łukasiewiczem to realna szansa dla realizacji takich projektów. Z tego porozumienia skorzystają obie strony – zapewnia rektor UWr.

Szkoła Doktorska

Uniwersytet Wrocławski i Łukasiewicz stawiają również na intensyfikację współpracy dydaktycznej m.in. poprzez organizowanie programów podnoszących kwalifikacje naukowców, wymianę kadry naukowej i realizację doktoratów wdrożeniowych. Strony mają już doświadczenie w tym zakresie dzięki podpisanej w ubiegłym roku umowie pomiędzy Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii i Uniwersytetem Wrocławskim, na mocy której powstała szkoła doktorska. Dzięki niej młodzi naukowcy mogą przygotowywać swoje rozprawy na wrocławskiej uczelni, pracując i zdobywając doświadczenie w międzynarodowych zespołach badawczych instytutu Łukasiewicza.

Otwarta nauka

Łukasiewicz konsekwentnie zacieśnia współpracę ze środowiskiem akademickim. Do tej pory podpisał umowy z dziesięcioma uczelniami wyższymi: Do tej pory podpisał umowy z ośmioma uczelniami: Politechniką Warszawską, Politechniką ŚląskąPolitechniką PoznańskąPolitechniką ŁódzkąAkademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Szkołą Główną HandlowąUniwersytetem Medycznym w Łodzi, Politechniką Wrocławską, Politechniką Białostocką oraz Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)