FELIETONY
Szkiełko w oku
Krótkie drogi nerwowe
|
– Piotr Müldner-Nieckowski |
Na marginesach nauki
Standardy
|

Za jedno z najistotniejszych zadań stojących przed władzami nowej kadencji uważam umożliwienie wszystkim placówkom badawczym Akademii sprawnego funkcjonowania i osiągania znaczących wyników naukowych. Dokonamy gruntownego przeglądu wszystkich placówek badawczych, aby nasze instytuty były w stanie sprostać najwyższym kryteriom merytorycznym. Jeśli jednak koncepcja Centrum Badawczego budzi wśród członków Akademii i pracowników instytutów kontrowersje i negatywne skojarzenia, to nie zamierzamy się przy niej upierać. Nie odstąpimy jednak od merytorycznego przeglądu placówek i znalezienia takich form ich funkcjonowania, które usprawnią ich pracę i sprawią, że będą one reprezentowały najwyższy poziom naukowy.
Rozmowa z prof. dr hab. Andrzejem Legockim, prezesem Polskiej Akademii Nauk |

Funkcjonując od roku, budujemy system działania i prowadzenia oceny jakości kształcenia przez PKA. Mam nadzieję, że będzie ona na stałe wbudowana w system szkolnictwa wyższego. Szacuje się, że musimy ocenić około 2000 jednostek, co zajmie nam 4 lata. Natomiast widzimy, że pewne procesy porządkujące zaczęły się już teraz, bez naszego udziału. Tylko dlatego, że istnieje możliwość oceny przez PKA, szereg uczelni nawet dużych i silnych, zaczęło sprawdzać, jak określone standardy spełniane są w ich strukturach. Niektóre na wieść o tym, że zamierzamy kontrolować prowadzony przez nie kierunek, odpisują: „ten kierunek właśnie zamykamy”.
Rozmowa z prof. Andrzejem Jamiołkowskim, przewodniczącym Państwowej Komisji Akredytacyjnej
|

Pracownia Technologii Światłowodów UMCS to jedyne miejsce w Polsce, gdzie wytwarza się najnowsze rodzaje włókien optycznych ze szkła kwarcowego (a więc elementy bazowe optoelektroniki światłowodowej) oraz kształci studentów w zakresie technologii ich produkcji. Bez nich nie może być mowy o jakimkolwiek rozwoju transmisji danych. W Europie ośrodków tego typu jest zaledwie kilka, na świecie – kilkanaście. O miejscach takich, jak szóste piętro Wydziału Chemii UMCS, mówi się, że są nie do zastąpienia.
Sukcesy naukowe Pracowni Technologii Światłowodów Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
opisuje Mariusz Karwowski |

Choć badania łez i rogówki są najbardziej zaawansowane, nie wyczerpują obszaru zainteresowań fizyków z PWr. Kolejne badania prowadzone przez Zespół Optyki Fizjologicznej dotyczą anizotropii optycznej siatkówki. Wiele osób uważa, że patologie łez czy rogówki można leczyć lub korygować szkłami. Gdy zaczynają się problemy z siatkówką, możemy tylko bezradnie rozłożyć ręce. Siatkówka jest bowiem fizycznie niedostępna. Jest jednak dostępna optycznie, tj. możemy do niej dotrzeć za pomocą światła. Poznanie siatkówki jest niezmiernie ważne, gdyż odpowiada ona nie tylko za funkcje optyczne, ale też za zamianę sygnału świetlnego na sygnał nerwowy, czyli przekazywanie impulsu świetlnego do mózgu.
Piotr Kieraciński prezentuje Zakład Optyki Fizjologicznej Politechniki Wrocławskiej
|
|