Moim zdaniem (...) powinno si systematycznie co roku obnia finansowanie dziaalnoci statutowej, a przeznacza te pienidze na konkursy grantowe. Myl, e docelowo na dziaalno statutow powinno si przeznacza okoo 50 procent. W tej chwili dziaalno statutowa plus inwestycje to 68 procent wszystkich wydatkw budetowych na nauk. Mwic wprost, to oznacza przeznaczenie blisko 70 procent funduszy na podtrzymywanie istnienia starych struktur. Pienidz musi by duo bardziej konkurencyjny. System grantw, czyli tak zwanych bada wasnych, w okresie funkcjonowania KBN obejmowa 17 procent funduszy na nauk. Teraz to tylko 13 procent i myl, e to ju dolna granica finansowania bada wasnych.
Rozmowa z prof. dr. hab. Maciejem yliczem, prezesem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Zaproponowano interpretacj standardw ksztacenia idc w kierunku zwikszenia wymaga wobec mechanizmw zapewniania i kontroli jakoci procesu dydaktycznego i rezultatw ksztacenia przy jednoczesnym pozostawieniu uczelniom znacznej swobody w ksztatowaniu treci studiw, szczeglnie w odniesieniu do jednostek uczelni o wyrniajcej si pozycji w dziedzinie bada naukowych. Celem nowych standardw ksztacenia ma by stworzenie: wytycznych pozwalajcych uczelniom na tworzenie i prowadzenie studiw o wysokiej jakoci, warunkw sprzyjajcych rnorodnoci form i treci ksztacenia, w tym zwaszcza ramowych treci ksztacenia, warunkw umoliwiajcych mobilno studentw, podstaw do opracowania skutecznego narzdzia kontroli jakoci ksztacenia (...).
Dr hab. Ewa Chmielecka omawia wyniki prac zespou realizujcego w Instytucie Spoeczestwa Wiedzy projekt „Nowe podejcie do standardw ksztacenia...”
Wiedziaem, e w staroytnoci Zachd (czsto personifikowany, jak i inne pojcia geograficzne) stanowi obszar, do ktrego udaj si zmarli. Uwaaem za zupenie niemoliwe, eby w miejscu tak uwiconym, jak pierwsza piramida egipska, po zachodniej stronie byo tylko co mao wanego. Miaem najgbsze przekonanie, e tam wanie znajduj si grobowce albo inne budowle zwizane ze znakomitymi postaciami. Zrobilimy najpierw rekonesans geofizyczny, ktry wykaza w wielu punktach kontrast materiau (piasku i cegy), mwicy, e tam jest mnstwo pochwkw i architektury. Eldorado archeologiczne! Wiedziaem ju, e tam musimy kopa, ale nie byo pienidzy.
Rozmowa z prof. Karolem Myliwcem, archeologiem, egiptologiem, laureatem Nagrody FNP 2005
Drodzy Czytelnicy
niech
Gwiazda Betlejemska
prowadzi Was
w czas
Boego Narodzenia
i w Nowy Rok 2006
Redakcja