Nie ma rozwoju nauki bez swobody bada, ale i aktywnoci badaczy w zabieganiu o rodki na ich realizacj. To niesychanie wane i w adnym razie nie chcemy tego obszaru zaniedba. Due projekty zwane strategicznymi, bd uwarunkowane realnymi potrzebami pastwa, jak rwnie stan si istotnym elementem integrujcym rodowiska naukowe wok wanych zada badawczych. Oprcz tego pozostan w wikszoci istniejce dotychczas formy, z tym e jako zasad ustawodawca przyj, i realizatorzy bd wyaniani w drodze konkursu. Winno to umoliwi wyselekcjonowanie projektw, w ktrych poziom prowadzonych bada umoliwi osignicie wynikw konkurencyjnych wobec ju istniejcych.
Z prof. Bogusawem Smlskim, dyrektorem Narodowefgo Centrum Bada i Rozwoju, rozmawia Andrzej wi
Stany Zjednoczone to jest dzisiaj centrum wiata naukowego. Tam wychodzi najwicej czasopism, jest najwicej wybitnych uczonych, tam tworzy si najwicej nauki. atwiej jest o kontakty, o bezporedni wymian pogldw, dyskusje z najlepszymi... Ale nie jest to rnica diametralna. Programy unijne promuj kontakty, cho oczywicie mona dyskutowa, czy to jest najbardziej efektywne finansowanie nauki. (...) natomiast chciaem tutaj zorganizowa laboratorium i stworzy czy wsptworzy – bo to nie jest praca indywidualna – fajne miejsce dla studentw i doktorantw. Jeli oni bd si bawi w eksperymenty, jeli bdziemy razem publikowa, jeli zrobimy ciekawe rzeczy, to bd mia satysfakcj, e to si udao w Warszawie, a nie w Bostonie.
Z dr. Piotrem Garsteckim z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie rozmawia Magdalena Bajer
Laboratorium niewielkie, zesp te nieliczny, tymczasem sukcesy ju s. Udao si bowiem rozwiza struktury dwch biaek – proteinaz serynowych gronkowca. (...) Jak si okazuje, nawet gronkowiec moe by wdzicznym tematem badawczym. Mj rozmwca zajmuje si nim ju od kilku lat, wic niejako naturaln staa si kontynuacja tych zainteresowa w stworzonym przez niego od podstaw Laboratorium Krystalizacji Biaek. Wczeniej przebywa na zagranicznym stau w Niemczech, w Instytucie Maxa Plancka (MPI). – Tam te zajmowaem si krystalizacj. Rnica jest taka, e dookoa mnie byo dziesiciu innych krystalografw i zawsze mona byo zwrci si do nich o pomoc. Tutaj musiaem ju sam boryka si z wszelakimi problemami (...).
Odpatno za studia dzienne w uczelniach pastwowych nie jest pomysem z gruntu zym – gdyby tak byo, systemu tego nie praktykowano by w wikszoci krajw Europy Zachodniej i USA. Musimy sobie jednak odpowiedzie na trzy podstawowe pytania: Po co odpatno? W jakim wymiarze? Czy jestemy (jako spoeczestwo) na to gotowi? (...) jestem zdecydowanym przeciwnikiem wprowadzenia odpatnoci za studia dzienne w uczelniach pastwowych. Nie motywuj mnie wzgldy ideologiczne, a czysta pragmatyka. Najczstszy argument w dyskusjach na ten temat mona streci w jednym zdaniu: „Tak jest na Zachodzie i w USA”. Zgoda. Tyle e Polska jest krajem zbyt biednym – i jeszcze dugo bdzie.
Student Marek Misiak wcza si do dyskusji o powszechnej odpatnoci za studia w naszym kraju